Pildistas LK team
Õitsev palderjan kasvukohal
Harilik palderjan Valeriana officinalis
Suvi on palderjanid õitsele meelitanud. Rohuteadlased on taime kasutanud mitu tuhat aastat ja kasutavad ka tänapäeval. Hariliku palderjani on varematel aegadel aedades ravimtaimena kasvatatud.
Kasvades meie looduses avatud ja päikeselistel kasvukohtadel nii niitudel kui puisniitudel, ojade kaldaaladel ja isegi soodes. Harilik palderjan on kuni meetri kõrguseks sirguv püsitaim, aga tema vars jääb seest õõnsaks.

Palderjani leherosett
Lehed kasvavad palderjani varre allosas rosettidena ja saledad lehed on paariutusulgjad ning koosnevad kahest kuni üheteistkümnest lehekesest. Kuid tipmine leheke jääb teistest väiksemaks.

Palderjani õisik
Harilik palderjan on harunenud sarikõisik, aga paistab tihedana. Õisikud on mõlemasoolised ja lõhnavad. Õied on kas valged või roosakad, aga paistavad looduses kaugele ehkki sarnanevad samal ajal õitsevatele sarikalistele või putkedele: näiteks heinputkele.

Palderjani õied lähemalt
Viljastunud õitest arenevad lendkarvadega seemned. Vaasi võib neid rahulikult noppida, sest apeegipalderjani vänget lõhna tuleb taime juurtest, kui need maast välja tõmmata ja õied lõhnavad pigem meeldivalt.
Lisaks raviomadustele, mida me kirjeldama ei hakka, on palderjan hea meetaim.

Harilikud palderjanid ja angervaksad