Ornitoloogiaühing palub autojuhtidel olla tähelepanelik!

Autorid

EOÜ teadaanne

Illustreeriv foto Arne Ader, loodusemees.ee 

Hukkunud metsisetibu

Hukkunud metsisetibu

Sisu

Ornitoloogiaühing palub autojuhtidel olla tähelepanelik, sest suve algupoolel lahkuvad noorlinnud pesast ning olles alles kogenematud, oskamata läheneva sõiduki ohtlikkust ja sõidukiirust hinnata, ähvardab neid suurem tõenäosus teele lennates autoga kokku põrgata. Samuti võivad veekogude läheduses ootamatult teed ületama asuda ka lennuvõimetute poegadega pesakonnad, näiteks sinikael-pardid, kühmnokk-luiged, hallhaned aga ka kosklad.

Nii noor- kui vanalinde meelitavad teeservadesse toitumisvõimalused, kuna soojad kõvakattega teed tõmbavad ligi arvukalt putukaid. Kokkupõrke risk kasvab oluliselt lindude koondumiskohtades, nt märgalade lähistel või koloniaalsete liikide (nt kaldapääsuke) pesitsuspaikade juures. Teeservades elutsevatele pisiimetajatele ning seal toituvatele värvulistele peavad omakorda jahti röövlinnud, kes võivad jälituslennul madalalt üle tee planeerides sõidukiga kokku põrgata.

Suleliste suhtes tuleks tähelepanelik olla ka öösel: öösorrid peavad pärast päikeseloojangut teedel jahti putukatele ning jäävad sinna ka puhkama.

Lindudega kokkupõrgete vältimiseks tuleks jälgida piirkiirust ning vajadusel aeglustada, silmates teel või tee servades tegutsevaid linde. Märgates lennuvõimetute poegadega pesakonda teed ületamas, tuleks auto kinni pidada ja anda teistele liiklejatele takistusest märku ohutuledega.

Kui siiski ei õnnestu kokkupõrget vältida ja lind löögi tagajärjel hukkub, tuleks surnud lind teelt eemaldada, nõnda saab vähendada riski, et raipetoidulised linnud ja loomad omakorda autorataste alla ei jää. Vältimaks liiklusohtliku olukorra tekkimist, tuleb sõiduki peatamisel jälgida ohutusreegleid ning asudes korjust eemaldama, elementaarseid hügieeninõudeid (korjuse käitlemisel kasutada ühekordseid kaitsekindaid, kilekotti, oksi vms.).

Sõiduteel hukkunud või vigastatud loomadest saab teavitada Maanteeametit (tasuta) riigiinfo telefonil: 1247. 

Kui tead mõnd paika, kus linnud teel või selle lähistel sageli liiguvad ja ohtu satuvad, siis palu Maanteeametil sinna püstitada lindude võimaliku ilmumise eest hoiatav liiklusmärk.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.