Pildistas ja video salvestas LK team
Tikutaja betoonpostil
Tikutaja ehk taevasikk Gallinago gallinago
Tikutaja kummalisi aprillikuus sabasulgede abil tekitatud helisid kuulsime lagedamatel jõeluhtadel, soistel maastikel ja heinamaadel. Juba maikuus olid kõrgusest maapoole langeva linnu jäigad suled kulunud ja möhitav heli tükk maad nõrgem. Heli tekitaja saigi sellest oma rahvapärased nimed taevasikk või möhitaja.
Tikutajad on väike ja täiesti tavaline kahlaja meie looduses, kelle pruunikirju sulestik pakub head varjevärvust. Iseloomulik on lindude pikk ja sirge tumeda tipuga nokk, mis on pea pool tikutaja kehapikkust. Sulestiku värvust saate videolt vaadata.
Tikutajad on meil varased pesitsejad. Emaslind munes oma neli muna maikuu alul ja haudus neid poegade koorumiseni kolm nädalat. Juuni lõpuks olid tragid pesapojad lennuvõimelised ja iseseisvuvad juulikuus.
Oktoobrikuul rändavad tikutajad lõuna suunas, aga mõni üksik võib pehme talve korral ka meie loodusesse talvituma jääda. Arvukus on viimastel aastatel stabiliseerunud. Tikutaja kehapikkus on veerand meetrit, tiibade siruulatus lennul jääb alla poole meetri ja kahlaja kaal on saja grammi ringis.