VIDEOKLIPP: põldpüüde suvi

Autorid

Foto Arne Aderloodusemees.ee 

Nurmkanad

Nurmkanad

Cuerpo

 

Nurmkana ehk põldpüü         Perdix perdix

 

Nurmkanad on meie looduses vähearvukad haudelinnud. Kana  tiibade siruulatus jääb alla poole meetri ja täiskasvanud linnu kaal on samuti alla poole kilo. Pesitsejaid võis olla umbes viis tuhat paari või natuke rohkem.

Nurmkanade sulestik paistab pruunina, kana rind ja kael on hallid ning saba roostepruun. Emas- ja isaslind paistavad eemalt sarnastena, kuid isaslinnu kõhualusel võime näha kastanpruuni laiku, mis emaslinnul oluliselt väiksem. Lisaks paistavad erinevalt sugupoolte näomustrid ja muidugi on kuke roostepruun karvasaba veidi suurem. Nokk ja jalad paistavad täiskasvanud lindudel hallidena.

Toituv nurmkana

Elupaikadeks nii põllud kui niidud ja seda metsaservade või põõsastike läheduses, aga samuti jõgede lähedased võsastikud, luhad ning metsalagendikud. Elamute lähedusse tulevad linnud talvisel ajal.

Nurmkanad toituvad maapinnal, kus linnud liiguvad kas kõndides või joostes. Kõnnil on linnu kael ette sirutatud ja selg küürus, aga joostes võetakse püstine hoiak. 

Lendu tõustakse ainult ähvardava ohu korral või lennuks uude toitumispaika. Nurmkanad lendavad madalalt, kiirelt ja jõuliselt: tiibadega tugevalt vehkides, et seejärel veidi liuelda. Lennupikkus jääb alla paari kilomeetri pikkuseks, aga uus toitumispaik võib olla ka läheduses. Häiritud lind tõuseb häälitsedes  lendu.

Vaatame kuidas nurmkanade pesitsusaeg möödus?

Pesitsemise ja munemisega alustasid vanalinnud munemist tänavu maikuu alul. Kurnas võis kanal olla 15 kuni 17 muna, aga vahel isegi rohkem. Kana muneb vahel iga päev, vahel üle päeva ja sellise kurna munemine võtab aega. Haub enamalt jaolt emaslind ja haudevältus kestab umbes kolm ja pool nädalat (halbade ilmade korral kuni kuu aega). Kogu pesakonna pojad kooruvad päeva-pooleteise jooksul. Juhul, kui esimene kurn peaks nurmkanadel hävima, munetakse üldjuhul järelkurn, aga selles on mune oluliselt vähem. 

Numkanade pojad kasvavad kiiresti ja on pesahülgajad ning lennuvõimestuvad juba paari nädala vanuselt ja sel ajal hoolitsevad poegade eest mõlemad vanalinnud.

Vaenlasi on neil palju. Röövlindudest peamiselt raud- ja kanakull, aga samuti varesed ning harakad, aga imetajatest rebased või tuhkrud.

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.