Metskits ehk kaber Capreolus capreolus
Selline kolmeharuliste sarvedega sokk on saanud igati täiskasvanuks ja seega vähemalt nelja aasta vanune. Sokkudel rohkem sarveharusid vanusega juurde ei kasva, aga kasvavad vanuse lisandudes veidi pikkusesse, kuid seda hea toitumise ja tervise juures. Sarvede alaosal arenevad sarve ümbritsev kännis ja kibunapärg.
Maikuu teisel poolel ja juunikuus nühkisid sokud oma sarvenaha vastu puhmaid või puid maha. Jooksuaja eelselt on suguküpsete sokkude valgete haruotstega sarved kuni veerandmeetrised. Loomulikult liigutakse oma elualal nüüd rohkem ringi.
Nii kitsed kui sokud on heas toitumuses. Põuda maikuus ei olnud ja rohukasv looduses on vägev.
Juuli keskpaigast algas metskitsedel jooksuaeg, mis kestab kuni augustikuu pooleni. Viljastumise aega on kitsedel kõigest kolm või neli päeva. Täiskasvanud ja tugevate sokkude elualal sallitakse nüüd liikumas ainult kitsi (kuid võib liikuda ka mõni noor sokuhakatis, kes oma kohta teab ja kitsedele ligi ei tüki).
Sokkude haugatamisi on looduses juba kuulda, aga seda vahel meid ehmatavat heli lasevad kuuldavale ka kitsed ja ikka selleks, et liigikaaslaseid ohust teavitada. Uudishimulikud sokud tulevad metsas liikumist märgates nüüdsel ajal uudistades lähemale, kuid taanduvad inimeste lõhna tundes vaikselt. Ohtu tajuv sokk aga haugub taandudes olgugi, et oht jäi selgusetuks.
Pulm ise jääb omaette sündmuseks. Vanem ja kogenud emasloom laseb sokul ennast taga ajada tunde, vahel isegi päevi, enne kui tunneb olevat õige aeg paaritumiseks. Ikka kits ees ja sokk lõõtsutades järel. Esmakordselt paarituvad kitsed aastaselt ja selliseid noorloomi võib vana sokk päris jõhkralt kohelda.
Kitsed tõi talled ilmale mais või juunikuus. Kuni innaaja alguseni oli kitsedel imetamise aega umbes kuus kuni kümme nädalat. Paarikuused kitsetalled saavad pulmaajal iseseisvalt hakkama, kuigi ohtusid on looduses piisavalt.
Innaaja lõppedes leiab kits oma talled üles, kutsudes tallesid piiksuva häälitsusega, millele talled sarnaselt vastavalt. Peale pulmi liiguvad kits ja talled uuesti koos. Kits imetab tallesid sügiseni, aga see pole enam otseselt toitmine, pigem omavaheline sotsiaalne suhtlus.